מה חשוב לבדוק כשקונים משוט לסאפ?

החלטתם שהגיע הזמן להתחדש או לשדרג את משוט הסאפ שלכם ואז פתאום נודע לכם שיש מבחר ענק של סוגי משוטים שונים, הכנסו להסבר על ההבדלים בין משוט למשוט ולמה לא כדאי לקפוץ על המשוט הכי זול שמציעים לכם

הייתם בחנות והציעו לכם לקנות משוט לסאפ ? יש מספר דברים שחשוב לדעת לפני שרוכשים את המשוט לסאפ.

ישנם מספר פרמטרים שחשוב להכיר בזמן החיפוש אחרי המשוט סאפ הבא שלכם

  • משקל
  • קשיחות
  • אורך
  • מבנה וגודל הלהב
  • מחיר

מתכוונן או לא ?

זאת שאלה חשובה והתשובה עליה היא: תלוי מי משתמש ולאיזה צורך.

חותר משפחתי עממי יעדיף משוט לסאפ מתכונן כך שיתאים למספר משתמשים בגבהים שונים, ישנם מספר מנגנונים לסגירת משוטים מתכווננים,

מנגנון עם פינים: יתרון: הידית איננה מסתובבת והידית מקובעת, חיסרון: שחיקה של החורים ורעידות של ידית האחיזה, חיסרון נוסף הוא שהחורים פוגמים בשלמות המוט ולכן גם מחלישים אותו ומהווים נקודת שבירה.

לחיצה חלק: במנגנון זה יש קליפס עגול אשר מייצר לחץ על החלק החיצוני של המוט ובעזרת חיכוך מונע מידית המשוט לזוז, יתרונות: פתיחה וסגירה מהירים, חסרונות: שחיקה של המשוט בנקודת החיכוך תגרום לידית המשוט להסתובב ולהחליק או לשנות את אורכה, חסרון נוסף הוא שהידית עלולה להסתובב תוך כדי החתירה ולגרום לחותר לאבד שיווי משקל.

לחיצה עם מגרעת : זהו המנגנון הטוב ביותר לסגירה של ידית אחיזה של משוט לסאפ,

יתרונות: בשיטה זו הסוגר יושב על צינור עם מגרעת כך שאינו יכול כלל להסתובב, גם אם החיכוך נשחק עדיין ניתן להמשיך לגלוש בנוחות מכיוון שידית המשוט לא תסתובב אלה רק תעלה ותרד, מכיוון שהמגרעת מונעת מהידית להסתובב השחיקה של המנגנון היא אפסית. חסרונות: מחיר גבוהה יותר, אמנם אין פער משמעותי אבל לא תמצאו משוט פשוט עם המנגנון הזה ולרוב הוא יופיע במשוטים האיכותיים יותר

חותר סאפ מתקדם יעדיף את הנוחות והיתרונות שמעניק משוט בעל מוט באורך קבוע, אין דבר מרגיז יותר מאשר ידית אחיזה שמסתובבת או רועדת בזמן החתירה . יתרונות : אין חלקים נעים והאנרגיה המופעלת על המשוט עוברת כולה לגריפת המים, לגולש יש יותר ביטחון עם מוט קבוע מאחר ויש פחות בלאי . החיסרון הוא בעיקר אם רוצים למכור את המשוט או להעביר אותו לחותר בגובה שונה מהגובה שלנו, לא ניתן להאריך משוט שקוצר אבל לפעמים כן ניתן לקצר משוט ארוך, חיסרון נוסף הוא שבגלל חוסר מקצועיות המשתמש קובע את אורך המשוט לא נכון ועלול לגרום לעצמו עומסים על הכתפיים או הגב התחתון.

אם בחרתם לקנות משוט סאפ באורך קבוע מומלץ שתנסו קודם לכן משוט מאותו הסוג (עם להב בגודל דומה) עם מוט מתכוונן ותכוונו אותו לגובה שהכי נוח לכם, לאחר מכן תמדדו ותקבעו את אורך המשוט לפי מה שיצא לכם עם המשוט המתכונן.

סוגי משוטים:

משוט לסאפ עם מוט אלומיניום:

המשוט הזול ביותר סביר להניח שיהיה עשוי אלומיניום עם כף מפלסטיק , משוטים אלו נפוצים בעיקר בחנויות הלו קוסט או מסופקים עם סאפ מתנפח, למשוטים אלו מספר חסרונות והעיקרי הוא המשקל אשר עלול גם לגרום למשוט לשקוע בים, מלבד המשקל כף המשוט שעשויה מפלאסטיק לעיתים קרובות לא קשיחה מספיק ותתקפל במים בזמן חתירה, מחיר של משוט כזה יכול לנוע בין 150 – 350 שח, בחנות שלנו אנו מוכרים רק את משוטי האלומיניום הטובים ביותר עם כף מחוזקת שאינה מתקפלת ועיקר הלקוחות שלנו הם מוסדות אשר זקוקים לציוד עמיד וזול, הלקוחות הפרטיים אשר מחפשים משוט זול ומכוונים לזה לרוב משדרגים את המשוט לאחר הסבר קצר על ההבדלים.

משוט לחתירה עם מוט קרבון כף פלסטיק:

ישנם משוטים לסאפ משולבים מוט קארבון וכף פלסטיק מחוזקת אשר מעניקים למשתמש גם משוט במשקל קל יותר מצד אחד ולהב פלסטיק חזקה ועמידה מאוד מצד שני, ההפרש במחיר הוא לא גדול ובהחלט מספק את התמורה.

משוט פיברגלס לסאפ

במקביל אליהם ישנם משוטי פיברגלס עם כף (להב) קשיח במבוק או פיברגלס, משוטים אלו מאוד גמישים ופחות מומלצים מכיוון שהאנרגיה המושקעת בחתירה נאבדת בגלל כיפוף המשוט והתחושה של החתירה איתם פחות נוחה.

משוט משולב קארבון ופיברגלס

אם רוצים באמת להשתמש במשוט סאפ עם להב קשיח ומוט קל יחסית ובמחיר סביר ניתן להשתמש במשוט 50% קארבון 50% פיברגלס (או כל יחס אחר), משוט כזה עלותו נמוכה יחסית אבל מספק תועלת רבה למשתמש, רוב המשתמשים העממים מעדיפים לרכוש משוט כזה מאחר שעלות התועלת שלו היא גבוהה.

100% קארבון:

אי אפשר להשוות את התחושה של חתירה עם משוט 100% קארבון למשהו אחר, משוטים אלו קלים מאוד ביחס לאחרים ומספקים תחושה ישירה של המים בזמן הגריפה מכיוון שמשוטים אלו קשיחים מאוד. ניתן להשיג משוטים מתכוונים וגם קבועים.

משוט לסאפ 100% סיבי פחם (קארבון) K12

עד כה בכל פעם שכתבנו קארבון התכוונו לקארבון מסוג K3 שהוא הסוג הפשוט אבל למעשה יש עולם שלם של דרגות איכות בקארבון כאשר K12 הוא בין האיכותיים והקשיחים ביותר, חותר שאינו מתפשר קונה את הטוב ביותר וזה K12 מספר הסיבים גדול פי 4 מ K3 בכל צמה וזה מעניק למשוט קשיחות אדירה ואת ההבדל תרגישו בחתירה, משוטים אלו יקרים יותר אך הטקסטורה שלהם קצת שונה ממשוטים אחרים ומהר מאוד הפכו בחופים לסמל סטטוס .

20211114110400.742.jpg

להב משוט K12

משוט 100% קרבון אובלי (אליפטי)

משוט אובלי לרוב יגיע בגרסה של מוט קבוע ובאיכות K12 של סיבי פחם , אין הבדל גדול בין משוט זה למשוט 100% K12 שכתבנו עליו למעלה, היתרון של מוט אובלי הוא שהכיווניות של הלהב ברורה יותר לחותר מכיוון שהוא יכול להרגיש את כיוון הלהב רק מהאחיזה בכף היד והסיכוי לחתוך את המים בצורה לא אפקטיבית יורד . המוט האליפטי גם מעניק למשוט קשיחות גדולה יותר בכיוון החתירה וזה יתרון גדול, החיסרון העיקרי הוא שמשתמשים עם יד קטנה יתקשו להקיף את כל הקוטר של המוט ולכן משוט זה מומלץ יותר לגברים, חסרון נוסף הוא שהעומס על המשוט מתרכז בנקודה אחת ולאורך זמן משוטים אלו מתעייפים ונשברים מהר יותר ממשוטים בעלי מוט עגול.

משקל המשוט לחתירת סאפ יכול להשתנות בין יצרן ליצרן אבל צריך לזכור שבחנות המשוט תמיד נוצץ וקל מאוד אבל ברכישה של משוט חשוב לנו גם שיחזיק מעמד לאורך זמן, אסור להתפתות לקנות את המשוט הכי קל מאחר שכל משוט במשקל הקטן מ 480 גרם סביר להניח שלא יחזיק מעמד בעומסים של חתירה אינטנסיבית, כדאי מאוד לברר לכמה זמן היצרן נותן אחריות ואם זה פחות משנה לא לרכוש!

גודל הלהב צורתה וגם הזווית שלה ביחס למוט המשוט יכול להשתנות בין יצרן ליצרן ואין טוב יותר או פחות. ישנו כלל אצבע שמשווה את גודל להב המשוט להילוכים ברכב, כף קטנה כמו הילוך ראשון ברכב שבו יהיו חתירות מהירות אבל כמות המים שנגרוף תהיה קטנה ולכן התקדמות איטית, משוט עם להב קטנה טוב למרחקים גדולים מכיוון שעובדים יותר על סיבולת לב ריאה ופחות על השרירים שמתעייפים מהר, כף גדולה מקבילה להילוך חמישי תגרוף הרבה מים ותייצר התנגדות גדולה, המאמץ של השרירים גבוה יותר ולכן קשה לחתירה לאורך זמן רב.

מאמרים דומים

הירשמו לרשימת הדיוור שלנו