חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הנחיות לגלישת קייט

קייט סרפינג (גלישה בעזרת עפיפון) זהו ספורט אקסטרים, ספורט שההנאה בו גדולה אך הסכנה לפגיעה שלנו או של אחרים קיימת ובעזרת מאמר זה ננסה למנוע אותן...

קייט סרפינג (גלישה בעזרת עפיפון) זהו ספורט אקסטרים, ספורט שההנאה בו גדולה אך הסכנה לפגיעה ופציעה גופנית קיימת, בגלישת קייט אפשר להגיע למהירויות גבוהות, לקפיצות ותרגילים מסוכנים, ובכדי להצליח לבצעם בבטחה יש לרכוש מיומנות שליטה וטכניקה לפני שבכלל מנסים.

לפניכם מספר טיפים וטריקים בגלישה שיעזרו לכם לשמור על הבטיחות בזמן שאתם גולשים במים.

* טיפים אלו לא באים להחליף את הצורך בשיעורי גלישה וההמלצה שלנו בכדי שלא שתפגעו בעצמכם או בסובבים אתכם, אנו רוצים להזמין אתכם ללמוד אצלנו קורס קייט סרף מסודר ובטיחותי ע"י מדריכים מוסמכים שעברו הכשרה מקצועית.

1.רוב התאונות מתרחשות על החוף! במיוחד בעת הנפת הקייט או הנחתתו, לרוב הסיבה לתאונת קייט תיגרם מטעות אנוש בזמן הנפה או ההנחתה ולכן יש להקפיד על מקדמי ביטחון, כאשר נכין את ציוד הגלישה נמקם את הקייט בחוף בנקודה בה הסכנה רחוקה מאיתנו, כלומר איזור שיהיה פנוי מכל מכשול כגון: סלעים, עמודים, שלטים, מתרחצים וגולשים אחרים או כל מה שיכול להוות למכשול.

עמידה עם הקייט מונף באוויר באזור בו יש הרבה גולשים מסכנת אתכם ואת הגולשים סביבכם, אין לעמוד סתם עם הקייט באוויר על החוף.

חובה לשמור על מרווח בטיחות ולהתמקם הרחק ככל האפשר מסכנות קיימות.

2.התאמת הציוד לפי צרכי הגולש ועפ"י תנאי מזג האוויר הוא פרמטר חשוב להצלחת התלמיד בהמשך ולכן בסוף קורס הגלישה נייעץ ונתאים לכם ציוד גלישה אשר יתאים במיוחד עבורך על סמך ההיכרות שלנו במהלך הקורס והביצועים שלך כחניך/כה.

את הנתונים הנכונים להתאמת ציוד, נקבע לפי נתונים פיזים (גובה ומשקל) ותנאי הגלישה הממוצעים באזור בו החניך מתכוון לגלוש.

3.תקינות הציוד לאחר הקורס ולאחר שנתאים לך גלשן ועפיפון צריך ללמוד איך לתחזק אותו על מנת שיוכל לשרת אותך לאורך זמן ולשמור על ערכו וכמובן על הבטיחות שלך.

תקינות הציוד: יש לוודא שהחוטים תקינים ושלמים, צריך לוודא שהחופה לא קרועה ולא ישנה מידי, יש צורך לפרום קשרים בחוטי הבאר אשר גורמים לנקודת חולשה בחוט ומגדילים את הסכנה לקריעתו של החוט.

יש לוודא שמערכת השחרור המהיר תקינה לפני כל תחילת גלישה safety (מערכת שחרור מהיר) ושהליש שעל הבאר תקין ולא שחוק.

4. יש לזהות את כיוון הרוח לפני תחילת הגלישה אם הרוח נושבת מהיבשה אל תוך הים היא נקראת רוח off shore רוח בכיוון זה היא מסוכנת מאוד מאחר וכל תקלה קטנה עלולה להסתיים בהיסחפות ללב ים, גם גולש מקצועי יהיה חסר אונים במקרה של תקלה ברוח כזו ולכן לא מניפים עפיפון או נכנסים לגלוש גם אם התנאים נראים מאוד מפתים.

5. דע את יכולתך ואת מגבלותיך בזמן הגלישה כל אדם שמחזיק עפיפון בידו יכול לקפוץ ולהתרומם איתו לאוויר בקלות אבל לא כל אחד ידע איך לנחות נכון, מסיבה זו עלינו להבין שיש דרך בה עלינו לעבור עד שנגיע לרמה שתאפשר לנו לעשות כל מה שאנחנו רוצים בעזרת העפיפון. עד שנגיע לרמה זו עלינו להתאמן ולשפר את השליטה ולצבור כמה שיותר ניסיון בכדי להימנע ממצב בו הקייט שולט בנו במקום שאנו נשלוט בו. בשלבים הראשונים גם אם אנחנו מסוגלים לקפוץ באוויר זה לא אומר שכדאי לנו כי הסיכוי להיפצע גדול מדי.

בנוסף לכך, לעיתים, גולשים מתחילים נכנסים בתנאי מזג אוויר שלא מתאימים ליכולתיהם ולא מתאימים לציוד שברשותם. כגולש, עליך להכיר את המגבלות שלך ושל הציוד שרכשת ולא למתוח את הגבול יותר מדי, במידה ואין לך מספיק ניסיון תמיד אפשר להתייעץ עם גולש מנוסה יותר או עם אחד מחברי הצוות במועדון שלנו.

6. ציוד ואביזרי בטיחות! בטיחות = מקצועיות, כי מקצוען לא לוקח סיכונים ולא מוותר בבטיחות!

בדיוק כמו חגורת הבטיחות ברכב לא צריך לחשוב פעמיים, ישנם מס אביזרים שנועדו להגן ולמנוע פציעה במקרה של איבוד שליטה או נפילה מהגלשן. אמנם אין חוק המחייב זאת אבל כל גולש בכל רמה רצוי שיצטייד במספר פריטים להגנה

א. קסדה כדיי לגלוש בראש טוב, קסדה שומרת עלינו מפגיעת ראש וגלישה עם קסדה מגינה עלינו מהשמש ומחממת אותנו בחורף ולכן אין באמת סיבה לא לחבוש קסדה.

ב. אפוד ציפה מומלץ מאחר ולגלשן אין כושר ציפה אז במקרה שיצא לנו האוויר מהקייט נזדקק למשהו שיציף אותנו עד שנחלץ אל החוף, אפוד ציפה יחסוך מאיתנו את המאמץ לשמור על הראש מעל המים בנוסף הריפוד באפוד ציפה יכול להגן עלינו בנפילות כואבות ומפגיעה של הגלשן בגוף.

ג. סכין בטיחות (נמצאת בדרך כלל בטרפז) למקרה שנצטרך לחתוך חוטים, במקרים מסוימים עלולים חוטי הקייט להסתבך מסביב לגולש ואין באפשרותנו לשחררם אלה על ידי חיתוך החוט במיוחד במצבים בהם העפיפון עדיין מייצר כוח ומהדק את החוטים מסביב לגולש.

ד. אביזרים נוספים: משרוקית או סטיק לייט, תמיד יוכלו לעזור לגולש לסמן את עצמו ולגרום לאחרים לשים לב אליו.

7. דרך ארץ קדמה לתורה – ספורט הקייט סרף הוא ספורט מדהים אקסטרימי וסוחף אך אם אנחנו כבני אדם לא נדע לשלוט בעצמנו אנחנו עלולים לקלקל את ההנאה לסובבים אותנו ולעצמנו, חשוב לזכור לכבד אחד את השני ולהתחשב בזולת וכמובן להגיש עזרה לגולש שזקוק לה, עלינו להיות אדיבים ולהתחשב בגולשים ובמתרחצים הנמצאים סביבנו ולא לסכן אותם כי לא ידענו לשלוט בעצמנו.

בהזדמנות זו אנחנו רוצים לאחל לך המון הנאה והצלחה בתחום הקייט סרף וחשוב לזכור: "מי שמתמיד מצליח!"

מאמרים דומים

הירשמו לרשימת הדיוור שלנו

תפריט נגישות